Życie w szkle – roślinne kultury in vitro

Dawid Gerc, Paulina Zieleźnik
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Uniwersytet Śląski, ul. Jagiellońska 28, Katowice
sala B-107 lub A-213
1,5 godz.
laboratorium
prezentacja kultur in vitro roślin
Podczas laboratorium uczestnicy dowiedzą się, czym są kultury in vitro roślin, jakie przynoszą korzyści oraz czym różnią się od tradycyjnych metod upraw. Podczas krótkiej prezentacji, z użyciem środków audiowizualnych, uczestnicy zaznajomią się z warunkami pracy w laboratorium biotechnologii roślin, a następnie przystąpią do praktycznej części zajęć.
Część praktyczna obejmuje sporządzenie pożywki właściwej do prawidłowego wzrostu w warunkach in vitro, przygotowanie szkła laboratoryjnego do sterylizacji. Uczestnicy będą mieli możliwość założyć własną kulturę in vitro – przygotować i wysterylizować materiał roślinny, wyłożyć na stosowną pożywkę, po czym własnoręcznie założoną kulturę będą mogli zabrać ze sobą do domu.